Законодателство / Правни въпроси Пазаруване Право

Потребителски права

Случвало ли ви се е да си закупите стока, която не отговаря на описанието, не върши това, за което е предназначена или дори не работи? Отговорът ви вероятно е „да“, защото това се случва често и за съжаление почти всеки човек го е преживял. Въпросът в този случай е не на колко от нас се е случвало, а колко от нас са потърсили правата си след това? Повечето хора предпочитат да не се занимават защото нямат нито времето или търпението за това, но докато правят така, ще има и търговци, които ще продължават да продават некачествени стоки.

В случай, че не търсите правата си, просто защото не знаете какви са те, тази статия съдържа точно тази информация и ще ви помогне да отстоявате себе си при следващия подобен случай.

Какво трябва да знаете?

Запомнете, че като клиент, вие винаги трябва да сте доволни от закупената стока и тя да отговаря на следните три неща:

  • Да е в отлично козметично състояние и да отговаря на описанието си;
  • Да е годна за употреба;
  • Да работи безпроблемно за разумен период от време.

Това важи и за стоки закупени с ваучери или пуснати на промоция, намаление и т.н.

Ако закупите стока и тя не отговаря на тези критерии вие имате правото да я върнете и да получите парите си обратно.

Няколко кратки съвета

Ето няколко съвета, които ще ви помогнат да избегнете неприятните ситуации:

  • Използвайте ваучерите и купоните си възможно най-скоро, защото винаги има риск определена верига магазини да фалира и след това да не можете да ги употребите.
  • Ако си закупите стока, от която не сте доволни или просто не отговаря на трите критерии, трябва да я върнете възможно най-бързо, в срок до 4 седмици.
  • Ако сте пазарували дрехи за вас или ваши близки и приятели, но не сте взели правилния размер, вие нямате правото да ги върнете, освен ако в магазина не се съгласят. Според закона, за да върнете закупена стока, тя трябва да не отговаря на някой от трите критерия.
  • Когато купувате стока за подарък, отбележете на касовата бележка това нещо и напишете името на собственика. Така ако има проблем с нея, човекът на когото сте я подарили ще може да потърси правата си безпроблемно.
  • Не си мислете, че ако пазарувате онлайн нямате права. Вашите потребителски права са еднакви, независимо дали пазарувате в магазин или онлайн.
  • Четете внимателно какво купувате, защото ако стоката не ви върши работа, но на етикета в магазина пише точно и ясно за какво служи тя, едва ли ще приемат рекламацията ви.
  • Не мислете, че само касовата бележка служи като доказателство за покупка. Банково извлечение и всякакъв друг документ, който по някакъв начин доказва покупката ви също може да бъде използван като доказателство за това.
  • Когато искате да върнете определена стока, която нарушава трите критерия, не забравяйте, че трябва да го направите в магазина, от който е закупена тя. Не ходете в друг магазин от веригата, при представител (дистрибутор) на производителя или директно при производителя, защото няма да ви приемат рекламацията.
  • Нещата при пазаруване в Ebay не стоят по-различно от тези, когато пазарувате от онлайн магазин. Вие имате същите потребителски права, като във всеки друг случай.
  • Когато пазарувате онлайн и искате покупките ви да стигнат преди някой празник и преди почивните дни, задължително съобщете това на продавача, за да може да го има в предвид. Ако стоката ви закъснее и пристигне когато вече не ви е нужна или просто вече не я искате, нямате право да я върнете, ако освен преди това не е изрично уточнено с продавача, че я искате преди празниците или почивните дни, а не след това.
  • В случай, че ви подарят стока, това въобще не значи, че вие нямате потребителски права. Ако ви направят подарък, но той не отговаря на трите критерия, вие имате правото да го върнете и да поискате друг.
  • При покупка на стоки над 100 паунда ще е най-добре да използвате кредитната си карта, защото ще имате допълнителна защита според Параграф 75.
  • Потърсете правата си дори и в случаи, в които смятате, че те няма да бъдат признати. Някои компании държат на реномето и клиентите си, затова си заслужава да се опитате да направите рекламация, дори и да смятате, че тя няма да бъде уважена. В някои случаи може да останете изненадани.

Какво гласи законът?

Важно е не само да познавате потребителските си права, но и също така какво гласи законът в подобно случаи.

Когато се извършва двустранна сделка, в случая покупко-продажба на стока или услуга, винаги се прави договор между двете страни. В този договор вие и третата страна се съгласявате с определени условия и придобивате законни права като купувач.

Законните права са различни, според това дали сте платили за стока или услуга. Правата важат само за обикновените потребители, които се намират на територията на Обединеното кралство или в друга европейска държава, но там вече законът може да е различен.

Нека разгледаме какви са потребителските права, определени със закон:

  • Потребителски права при закупуване на стоки.

Потребителските ви права в този случай са по Sale of Goods Act 1979.

В случай, че искате да потърсите потребителските си права, закупената от вас стока трябва да нарушава някой от следните критерии:

  • Да е в отлично козметично състояние и да отговаря на описанието си.

Понятията тук се разбират различно от всеки човек, но ще се опитаме да ги уточним.

За да отговаря на описанието си, една стока трябва е такава, каквато пише на етикета в магазина и да извършва нещата, които са написани на него.

Например ако на етикета пише „синя блуза“ няма какво толкова да му мислите, просто блузата трябва да е синя на цвят – в такъв случай стоката отговаря на описанието си. Ако на етикета е описано „копринена синя блуза“, а тя е синя на цвят, но не и копринена тогава имате право да я върнете. По същият начин стоят нещата за всяка една стока, независимо дали е хранителна, битова, техника и т.н.

Отлично козметично състояние е още по-трудно за обяснение, но като цяло, за да се каже, че една стока отговаря на този критерии, тя трябва да е опакована добре, да има защитни лепенки и да изглежда нова.

В някои случаи по стоката може да има малки петънца, драскотини или други дребни забележки, които на някои хора дори не биха направили впечатление, докато за други това е недопустимо. Така, че тук всеки човек има различни разбирания и според тях трябва да прецени дали ще търси правата си или не.

  • Да е годна за употреба.

За да е годна за употреба една стока, тя трябва да работи безпроблемно и да извършва това, за което е предназначена.

Когато пазарувате, трябва да огледате внимателно описанието на стоката и дори самата стока, за да прецените дали тя е годна за употреба и по точно, дали ще ви върши работа. Ако не сте догледали и вземете стока, която работи безпроблемно, но не ви върши работа, вие може и да нямате право да я върнете. В този случай законът не е във ваша полза и единственият начин да стане това е в магазина да се съгласят да я сменят с друга.

Например ако си вземете крушки за фарове за вашия автомобил, но в последствие се окаже, че те пасват само на определена марка и не са съвместими с вашия, а на описанието в магазина е указано за кои автомобили стават те, тогава вината е във вас.

  • Да работи безпроблемно в разумен период от време.

Когато една стока има гаранция, това не трябва да ви притеснява, защото дори и да се повреди в това време, няма да имате никакви проблеми. Но в някои случаи, може и да не получите гаранционен срок за закупена стока и тук идва критерия, че тя трябва да работи безпроблемно в разумен период от време.

Това е спорно и отново се разбира различно от всеки човек, но като цяло ще дадем пример с една обикновена крушка за лампа. Не може да си я закупите и след 2 часа работа тя да изгоди. Това определено не е безпроблемна работа в разумен период от време. Но ако тя е работила безпроблемно няколко месеца и след това е изгоряла, може би е изпълнила предназначението си и рекламацията ви няма да се приеме.

Със по-скъпите стоки и техника не би трябвало да имате проблем, защото там винаги се дава гаранция.

Когато закупувате стоки втора ръка от магазин, тези критерии важат с пълна сила, независимо от това. Стоката трябва да отговаря на описанието в магазина, да изпълнява предназначението си и да работи безпроблемно за разумен период от време, ако няма гаранция. Единственият случай, когато може да нямате право на рекламация е когато продавачът изрично е упоменал за определен проблем със стоката, но вие въпреки това сте си я закупили.

В случай, че купувате употребявана стока от частно лице, вашите права въобще не са такива, каквито в другите случаи. Имайте в предвид, че в този случай едва ли ще ви се признаят каквито и да било потребителски права, затова трябва да внимавате много какво и от кого купувате, особено онлайн.

Кой носи отговорност?

Когато търсите правата си и решите да върнете дадена стока в магазина, от който сте я закупили най-вероятно ще се опитат да ви приложат най-стария номер в историята, а именно да ви кажат, че вината не е тяхна и че трябва да търсите правата си от производителя на стоката. Трябва да сте на ясно, че това са пълни глупости и да им покажете много ясно, че знаете правата си и знаете, че отговорността е само и единствено тяхна. Не се връзвайте на подобни неща и отстоявайте правата си до последно. Отговорността е само и единствено на магазина или продавача, от който сте закупили стоката.

  • Потребителски права при закупуване на услуги.

Правата ви определени по закон са защитени от Supply of Goods and Services Act 1982.

Като цяло, за да потърсите правата си при недоволство за получена услуга, тя трябва да нарушава някой от следните критерии:

  • Да е извършена с разумно внимание и старание;
  • Да е извършена в разумен период от време;
  • Да сте платили разумна сума за нея.

Тук отново понятието за разумно се различава при всеки човек, но най-лесният начин да разберете дали вашето се припокрива с това на останалите е като попитате приятели и познати, дали те смятат така.

В случай, че останете недоволни от получена услуга просто се допитайте до други хора какво смятат те и ако всички или поне повечето от тях мислят като вас, значи наистина сте прави.

  • Какво се разбира под това една услуга да е извършена с разумно внимание и старание?

Преди всичко трябва доставчикът на услугата да внимава за това вие да останете доволни и да се постарае достатъчно за нейното доставяне.

Така например един фризьор трябва да внимава да не изгори косата ви и да се постарае възможно най-много, за да я направи да изглежда добре и така както вие искате. Ако това не стане, вие можете да потърсите правата си.

  • Какво значи, че услугата трябва да е извършена в разумен период от време?

В повечето случаи когато се извършва дадена услуга за вас, времето за това не е фиксирано, особено ако услугата е голяма или е необходимо внимание към детайлите.

Например ако сте поръчали сватбена торта, нейната направа може да отнеме седмици, но тя трябва да е готова за сватбата ви.

Една услуга няма да е извършена в разумен период от време, ако например маникюристът ви ви лакира ноктите няколко часа, тогава вие сте в правото си да сте недоволни.

  • Разумна ли е цената на услугата?

Ако цената за услугата не е уточнена предварително, определено трябва  да започнете да го правите за напред. Но ако все пак не сте го направили и например за ремонта на вашия бойлер ви искат 200 паунда, а на вас ви се струва много, доставчикът на услугата трябва да е способен да ви докаже защо цената е такава и какво влиза в нея.

Закупуване на стока с услуга

Ако закупите стока и услуга, това значи, че сте защитени според закона за Supply of Goods and Services Act.

Пример за закупуване на стока с услуга е когато закупувате нов телефон при подписване на нов договор с мобилен оператор или пък си взимате нов бойлер и искате от фирмата да ви го монтират.

Ако имате проблем със стоката след като е извършена услуга върху нея, трябва да търсите правата си от фирмата или лицето, което ви е предоставило услугата, а не от магазина, от където сте закупили стоката.

В случай, че стоката е проблемна и вината не е в доставчика на услугата, свързана с нея, трябва търсите правата си от магазина, от който сте я закупили.

Каква компенсация искате?

Когато търсите правата си и сте решили да правите рекламация, трябва да сте на ясно какво целите с това. Дали искате подмяна на стоката, да ви се върнат парите или дори ще търсите обезщетение. Просто решете каква е вашата цел и каква компенсация искате за неудобството и след това потърсете правата си. Когато в магазина забележат, че сте на ясно с правата си и знаете какво искате, ще разрешат проблема ви на секундата.

Има и случаи, в които служителите няма да знаят дали наистина имате подобни права или пък ще се опитат да ви преметнат, но е изключително важно да запазите спокойствие, да отстоявате своето и да им обясните какво точно искате.

Ако сте имали подобен проблем, се надяваме, че вече сте го разрешили благодарение на тази статия, но в случай, че не можете да излезете на глава и правата ви останат непризнати, можете да отнесете случая си към съда.

Категории