Градове Забележителности и култура Почивки и ваканции в страната и чужбина

Най-добрите морски курорти във Великобритания за 2017 година (първа част)

Носталгия, плажове и сладолед  – какво повече ни трябва за една идеална хармония, която можем да изживеем на някой от най-добрите морски курорти във Великобритания за настоящата 2017 година според известни автори и изданието „Гардиън“.

 

Броудстеърс, Кент, Англия (Broadstairs, Kent)

Викинг бей, най-популярният плаж, се намира на по-малко от 10 минути пеша от железопътната гара. Чист златист пясък, шезлонги под наем, риба и пържени картофи на плажа (внимавайте чайките да не грабнат лакомствата ви) и прекрасна възможност за плуване по време на приливите. При отливи се появява красив квадратен, плитък басейн. Толкова е пълен с морски водорасли, че не е добро място за цамбуркане, но пък може да потърсите раци в него. В южния край на извития плаж има доста атракции – гондоли, замъци за скачане, трамплини. По-авантюристичните личности могат да покарат сърф или да вземат уроци по падъл борд*[под линия – *разновидност на сърфа, на която се гребе в изправено положение]. Или пък можете просто да си седите под чадъра и да се упражнявате да правите фокуси с карти, купени от магазина за магии “Уърмуолдс емпориум” на път от гарата към плажа.

Когато слънцето ви дойде в повече или ако дъждът не ви позволи да плажувате, отидете в “Беси тий парлър”, за да пийнете автентични китайски и други чайове и да се потопите в старинна атмосфера. За щастие, храната се е променила изцяло от онези времена. Освен заведенията с прекрасен сладолед и хубава риба с пържени картофи, има много ресторанти, сред които “Уайът енд Джоунс” (обяд, започващ от 6 паунда и вечеря от 16,50 паунда) е особено хубав. Друга възможност е посещение в къщата музей “Дикенс”, който гледа към залива. Един от предишните обитатели на къщата е бил вдъхновението за героинята Бетси Тротуъд в романа на Дикенс „Дейвид Копърфилд“. Малкият музей показва връзките на писателя с местността.

Къде да отседнем: “Яроу” е хотел, ресторант и спа, собственост на колеж и се управлява от студенти. Има 23 двойни стаи. Цените за двойна стая започват от 80 паунда с включена закуска.

 

Милпорт, Еършър, Шотландия (Millport, Ayrshire)

По време на краткото шотландско лято, през тези редки топли дни когато температурата достигне “плажно ниво”, много хора се запътват към Милпорт.

Магическото малко градче се намира на мъничкия остров Къмбри във “Фърт ъф Клайд” (Устието на река Клайд), на 35 мили западно от Глазгоу. Крайно забавно е да се пътува на борда на парахода “Уейвърли падъл”, който има комини, боядисани в черно, бяло и червено. Не-толкова екстравагатно би било да се качите на малък ферибот от Ларгс –  преминаването трае около 10 минути, но получавате възхитително усещане, че сте оставили света зад себе си – проблемите ви просто изчезват. Задръжте се достатъчно дълго в Ларгс, за да посетите “Нардини” – най-прочутият сладоледен салон в Шотландия, където можете да се порадвате на богат избор от сладолед във вафлени кофички, украсен с череши в красив интериор в стил “арт деко”.

Много хора си вземат велосипедите на ферибота или си наемат колело в Милпорт. Можете да си карате из целия остров и ще го обиколите за около час и половина. Най-добрите плажове са в западната част, с прекрасни гледки към островите Арън и Бют. Мястото е доста тихо и спокойно, но Къмбри е истинското място за уединение. Милпорт е по-скоро възхитителен и доста пренаселен. Според Питър Рос, автор на „Дандерлъст – недекларирани пратки от Шотландия“, тъгата на мис Хавишам (от романа “Големите надежди” на Дикенс) по тези морски курорти отдавна е прогонена от ордите летовници, но градчето остава оптимистично бодро като млада булка.

Няма много какво да се каже за плажната ивица, но туристите и до днес се радват  “Крокодайл рок” – култовата боядисана във вид на крокодил скала, която повече от век е емблематична за Милпорт. Когато тюлените излязат на сушата около плажа, дори и хората започват да се чувстват длъжни да се преместят и да им освободят място. Но не твърде далеч. Трудно е да се пренебрегне зова на кафене “Риц”, което е останало непроменено от 60-те години на миналия век и предлага пържени картофи и млечни шейкове.

Къде да отседнем: Апартаментите на плажа в Милпорт – двуспални апартаменти над кафене “Риц” с изглед към плажа. Цените започват от 95 паунда на нощувка.

 

Бангор, Каунти даун, Северна Ирландия (Bangor, County Down)

Повечето хора помнят Бангор от детството си като градче, докъдето се ходи само за ден, набързо – с ротативки, голф и катерене по скали.

През годините оттогава Бангор отлично успява да прикрие факта, че е крайбрежен град с огромните си супермаркети и търговски паркове. Ако сте с кола и се объркате, може да отидете от другата му страна  и изобщо да не усетите мириса на водата.

Много по-приятно се пътува дотам с влак от Белфаст, през по-голямата част от пътуването ще се наслаждавате на гледки към южния бряг на езерото “Белфаст”. Почти първото нещо, което ще видите, идвайки от гарата, е бар за вино “Ейва” – легендарен в Бангор.

Половин миля по-нататък, по главната улица, ще видите часовника “Макки”, който е на повече от век. Навремето около него е имало плаж, но сега се виждат масивните мачти от пристанището на Бангор. Ако имате яхта – това пристанище е “пет златни котви”. Ако искате истински пясък, тръгнете по улица “Сиклиф роуд”, тя е най-краткия път до местността “Балихолм”. Там пътят се стеснява до една лента между морето и наредените къщи от фин камък.

Къде да отседнем: В градината на “Сплаш котидж” – има къщички на три нива и могат да спят до шестима души. Цените започват от 700 паунда на седмица.

 

Бъдли Салтертън, Девън, Англия (Budleigh Salterton, Devon)

Устието в Бъдли Салтертън, където река Отър преминава през солените блата до морето, е едно от най-спокойните места в Кралството. Не спокойно в смисъл на тишина – има чайки, гъски и дъждосвирци, чуват се бекаси и рев на вълните от другата страна. Но водата тук е неподвижна като живак и рибата прави вълнички по повърхността, а скалите над водата се отразяват в нея. Хълмът е от сияещи теракотени пясъчни камъни в оранжево, които изпъкват на фона на зеленината отгоре, и ред шотландски борове отгоре на билото – там изглеждат странни и екзотични .

Ако следвате пътя нагоре по реката, можете да видите синьо рибарче между тръстиките. В Отъртън воденицата все още мели брашно за превъзходни сладки, сервирани в двора й, а още по-нагоре по реката ще видите родното село на поета Самюъл Колридж – Отъри Сейнт Мери. Но ако тръгнете по течението на реката към морето ще намерите място, от което може да хвърляте камъчета по залез и ако ги насочите добре, може да достигне до червеното скалисто било отсреща.

Това е най-далечната точка на крайбрежната улица на Бъдли, оттам може да се върнете пеша в града. Къщите са в ранен викториански стил, боядисани в морскяи стил в черно или бяло, вместо в пастелни цветове. Месинговите чукчета по вратите вместо звънци винаги блестят. След заведенията “Кръсти рол” и “Кози Тийпот”  се намират магазините за дрехи, където жълто фолио по витрините пази манекените от слънчевите лъчи. Средната възраст на жителите трябва да е някъде около късните 70 години, но има и млади хора, пристигащи в града. “Кафенето на Ърл” (открито през 2016 година) стилно изпълнява функцията си да предлага добро кафе и безжичен интернет.

Купете си сладолед от “Дъ кримъри” (имат богат избор от над 30 вкуса сладолед) и го хапнете на някоя от пейките по крайбрежната улица, заедно с много други хора, наслаждаващи се на красивия пейзаж.

Къде да отседнем: “Хийт клоуз хаус” е петзвезден хотел, на кратко разстояние пеша от югозападната крайбрежна алея. Разполага с пет стаи и цената на нощувката започва от 52,50 паунда.

 

Крастър, Нортъмбърланд, Англия (Craster, Northumberland)

Със своите назъбени кули и крепостни стени, “Дънстанбург” изглежда като построен от дете пясъчен замък, очукан от приливите на морето. Построен като отбранителна крепост, “Грейт Уин Сил” е рисуван много пъти от известния английски художник Търнър. Можете да стигнете до него след кратка разходка, само километър и половина от пристанището на Крастър, след кафе и домашни кифлички в кафенето “Шорлайн”. Пътят пресича черна пътека, която през есента е осеяна с алени, оранжеви и изумрудени кръгли “копчета” – гъби, които блестят като скъпоценни камъни. Зимата Северно море се разбива в скалите, а песента на свирците и златните дъждосвирци прилича на жален плач. През пролетта цъфтящите растения разнасят превъзходен аромат на ананас, а лятото е времето, когато характерното за Нортъмбърланд цвете – лилаво цъфтящия “кръвен здравец”, отваря цветовете си.

Крастър е малко рибарско селце на нортъмбрийския бряг. Около двата му защитни кея птичета -каменарчета кълват кафявите водорасли или се къпят в малки локви. Червеношийки влизат и излизат от мрежите за омари, разположени на високо между белите къщички и лодките, които почиват по пристанището. Има прост каменен навес, който подслонява спасителното корабче, чийто екипаж са местни доброволци. Ароматът на дървесен дим от “Робсънс смоукхаус”, където херингата се опушва над тлеещи дъбови стърготини, се носи из селото.

След боядисаните в червено къщи на Хейвън хил се намира “Джоли фишърман.” В хубаво време може да се седне отвън, а когато духа – да се приютите вътре, с гледка към замъка “Дънстанбург”. Пъбът е известен със своите сандвичи и рачешка супа, сервирана с филии от квасен хляб, направен от местната пекарна “Бред енд роузес”. По време на обядът може да се насладите на гледката как кормораните подсушават крилата си върху скалите отдолу. След това – да се поразходите из рая на любителите на растения – “Хоуик хол гардънс”(Howick Hall Gardens)  или да вземете за вкъщи опушената с дъб херинга, която върви с чая.

Къде да отседнем: “Джойнърс армс” в Нютън-бай-дъ-сий (Newton-by-the-Sea) е гастрономическа страноприемница с пет спални, която разполага със старинни легла и ретро вани. Цената на двойна стая започва от 140 паунда.

About the author

Daniel

3 Comments

Click here to post a comment

Категории