Когато става дума за писане на автобиография, всеки се стреми да представи себе си по най-добрия възможен начин и да изтъкне своите качества и умения. Често обаче, в желанието да се покажат в най-добрата си светлина, хората допускат редица грешки. Дали това ще бъдат ненужни подробности или дори лъжливи сведения, ако искате да впечатлите евентуалния си работодател, най-добре е да избягвате споделянето на някои неща.
Важно е да запомните, че автобиографията ви трябва да съдържа най-важното за вас – уменията ви и професионалния ви опит. Всяка несъществена информация заема ценно пространство и в повечето случаи е напълно излишна. Нещо повече, несъщественото е не просто излишно – то е вредно.
Ето и нещата, които нямат място в автобиографията ви, така че се постарайте да ги избягвате, когато я съставяте:
1. Прилагателни
Използването на прилагателни, за да опишете себе си не е препоръчително, тъй като така показвате нескромност или по-лошо – надценявате се.
Вместо прилагателни, използвайте глаголи. Използвайте минало време и говорете в първо лице, например: „създадох, постигнах, организирах, ръководих, инициирах” и т.н.
По този начин ще направите CV-то си по-достоверно, по-обективно, по-въздействащо и в крайна сметка по-убедително.
2. Странни или ненужни за дадената позиция интереси
Занимавате се непрофесионално с фокуси? Или пък прекарвате много време в клуба по стрелба? Това е чудесно, но освен ако не сте кандидатствали за работа в някой цирк или пък за въоръжена охрана, тези интереси не е нужно да бъдат споменавани.
Вместо това включете неща, за които сте сигурни, че ще са ви от полза на даденото работно място.
3. Писане в трето лице
Най-бързият начин да ви помислят за изключително надута личност е като съставите автобиографията си в трето лице, например „Георги събра повече от 70 000 лева за организацията.“
Вместо това, когато пишете автобиография, напишете името си и информация за контакт в горната част на страницата. Само това е достатъчно, за да реши работодателят, че документът, който получава наистина е от вас. Винаги съставяйте автобиографията си в първо лице.
4. Използване на служебен имейл адрес
Нищо не показва по-ясно, че си търсите работа докато все още работите, колкото използването на служебен имейл адрес. Освен ако не сте собственик на компанията, ползването на настоящия ви служебен имейл адрес е много лош избор. Вместо това използвайте вашата лична електронна поща, а ако нямате такава – направете си.
5. Използване на странни и дълги думи
Използването на думи, които са рядко употребявани в разговорния език едва ли ще ви направи да изглеждате по-умни, а тъкмо обратното.
Вместо това се запитайте дали бихте използвали точно тези думи и в реалния живот, в разговор с някого? Ако откриете думи или изрази, които не бихте казали по принцип, по-добре ги променете.
6. Споменаване на маловажна работа от преди 15 години
Това, че съставяте автобиография не значи, че трябва да впишете в нея целия си професионален опит. Не е нужно да споменавате длъжност, която сте заемали преди 15 години или какво сте работили като ученик, за да припечелвате, освен ако не е нещо, което е от жизненоважно значение за позицията, за която кандидатствате.
Вместо това наблегнете на тези ваши бивши работни позиции, които биха ви били от полза и в тази, за която се борите.
7. Лъжи
Често, в желанието си да впечатлят работодателите, хората пишат невярна информация в своята автобиография. Това обаче, може да ви изиграе лоша шега. Представете си, че интервюиращия реши да провери фактите и разбере, че сте излъгали –
не само, че няма да впечатлите никого, но и е много вероятно да ви откажат работата.
Вместо това добавете различни сертификати, които притежавате или пък диплом за завършен курс например. Каквото и да правите, бъдете искрени и не лъжете.
Съставянето на автобиография може да бъде трудно. Хората са склонни да бъдат доста привързан към нещата, които са правили или с които са се занимавали професионално. Ако обаче наистина искате дадена работа, забравете за излишните подробности и бъдете ясни, конкретни и честни.
[…] 7 неща, които нямат място в автобиографията ви […]
[…] Седем неща, които нямат място в автобиографията ви […]