Имиграция и работа Работа като самонает - self-employed

10 стъпки за започване и разумно ръководене на бизнес

Може би имате нова и вълнуваща идея за бизнес и искате да я осъществите, но замисляли ли сте се как ще го започнете и дали ще съумеете да го ръководите разумно? Ако не сте мислили много, но пък за сметка на това имате желание да започнете бизнес, просто прочетете десетте стъпки за това:

1.      Организирайте финансите си.

За започването и ръководенето на бизнеса е от особена важност да организирате правилно финансите си и да си водите добре счетоводството. За тази цел може да си наемете и счетоводител, но това са допълнителни разходи, особено за бизнес, който е започнат скоро. Друг вариант е да използвате добра счетоводна програма, в която да въвеждате всички приходи, разходи и където да следите какво е останало в банковата ви сметка.

2.      Не забравяйте данъците.

Преди да започнете какъвто и да било бизнес се запознайте добре с това какви данъци ще трябва да плащате и до колко големи могат да бъдат сумите за това. Едва ли бихте искали да останете неприятно изненадани, когато ви се наложи да платите данъците си, а не са ви останали достатъчно пари за това.

3.      Винаги правете договори.

Независимо дали работите с фирма, която ще направи вашия уебсайт или имате някаква друга договорка с някого, винаги правете договори и ги подписвайте двустранно. От много време насам ръкостискането не е единственият начин за съгласие и споразумение. Запомнете, че един подписан договор може да ви спести доста главоболия и правни проблеми.

4.      Сдобийте се с необходимите лицензи.

Според това какъв бизнес сте избрали да започнете, може да ви трябва лиценз. Може и да не ви е необходим лиценз, но все е добре да проверите и ако имате нужда от такъв, да си закупите.

5.      Уверете се, че сте застраховани.

Застраховката е едно от най-разумните неща, които може да направите, а дори в някои случаи е задължителна. Има много видове застраховки, които може да си направите, затова най-добре се консултирайте със специалист и преценете кои застраховки ще са ви необходими.

6.      Вземете сертификат за здраве и безопасност на работното място.

Препоръчително е да си изкарате сертификат за здраве и безопасност на работното място – Health & Safety, за да сте сигурни, че бизнесът ви няма да бъде заличен заради инцидент, който сте могли да предотвратите.

7.      Използвайте правилен подход към клиентите.

Мислете, че подходът към клиентите ви е като вените и артериите в едно тяло. Подсигурете се, че тази мрежа е достатъчно силна за да подкрепи всичко, което правите и освен това ви дава възможност да наемете нова работна ръка и да разширите предоставяните услуги и продукти. Ако имате правилен подход ще имате и много доволни клиенти, а по този начин ще имате и възможност за разширяване на бизнеса.

8.      Уважавайте управата и екипа на вашата банка.

Може и да не сте най-големите почитатели на банковите служители и управници, но е препоръчително да поддържате добри взаимоотношения с тях и да ги уважавате, защото не се знае кога ще ви потрябва помощ от банката. Освен, че може да ви потрябва кредит, банките поддържат връзка с хора в бизнес обществото, така, че взаимното ви уважение може да ви бъде от полза.

9.      Ограничете разходите за услуги.

Ограничете колкото си може повече излишните разходи и разходите за определени услуги, като например счетоводство. Поне в началото докато развиете бизнеса си не наемайте хора, а използвайте такива, които могат да свършат евтино дадена услуга за вас, за която да им платите и толкова.

10.   Работете от вкъщи или наемете скромен офис.

Би било наистина приятно да имате голям, хубав офис в централната част на града, но при започване на бизнес това няма как да стане без голяма и неоправдана инвестиция. В началото може да работите от вкъщи или да си наемете малко помещение за офис, за да не се охарчвате излишно. Не бързайте с големите офиси, за всичко си има време, а ако развиете добре бизнеса си ще дойде и вашето.

Категории